pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
10.09.2018: Zmena databázy a zvýšenie bezpečnosti
Stránky bežia od septembra na novej databáze a zároveň sa zvýšila ich bezpečnosť použitím SSL certifikátu prechodom na šifrovaný protokol HTTPS.

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (1016 hl.)
 
počúvam občas (707 hl.)
 
nepočúvam (549 hl.)
 
nezaujíma ma to (619 hl.)
 
neviem, čo je Regina (767 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 3658


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Záhrada

* Moje kamarátky včielky 3

Vydané dňa 25. 06. 2017

Keď som sa zjari pustil do budovania bývania pre včielky samotárky, zostali mi tri 5-litrové nádoby od oleja plné trstiny, ktoré mi nijako nepasovali do hmyzieho hradu z paliet postĺkaného začiatkom apríla. Nuž, čo s nimi? Zase mi raz pomohla moja obľúbená geometria...

Hodené na polici mi nijako nenapovedali, ako by sa dali upotrebiť. Mrzelo ma, že tam majú bez úžitku ležať ďalší rok, keď by sa práve teraz najviac hodili. Vyložil som ich teda pred búdu a chodím okolo nich popri inej práci celý deň. Večer, keď som si sadol opodiaľ na lavičku, pod istým uhlom sa tie potvory prekrývali. Skoro pravidelný osemuholníkový prierez na všetkých troch nádobách mi napovedal, že by to šlo poskladať ako bunky včelieho plástu pekne dohromady. Bežím to zaraz vyskúšať a naozaj. Trochu som to musel síce prispôsobiť, ale v princípe to bola realizácia pôvodnej myšlienky. Ostatné už nebolo problémom - všetko som poskladal z niekoľkých tehál a susedmi pri prerábke kuchyne vyhodených políc z kvalitných socialistických vstavaných skríň, zvyškov latiek, kusu sololitu z akejsi postele a plechu, čo mi zostal z rímsy na búde. Všetko som ponatieral mojím obľúbeným natieradlom - slnečnicovým olejom a včielky, možno už aj podľa jeho pachu, hneď vedeli, kam treba znášať vajíčka...

Na výsledok som naozaj hrdý, 18. mája (asi mesiac po dokončení hmyzieho hradu) bol domček hotový a hoci už sezóna končila, včielky ešte stihli obsadiť niekoľko desiatok dutiniek.
Odhadom sa moja populácia včielok každoročne zdesaťnásobuje - tu, v týchto polohorských podmienkach...

POZNÁMKA Keď myš podržíte nad obrázkom, zobrazí sa text.

Za všetko sa platí - učil som sa murárskym kladivom sekať tehly na polovice (bez rukavíc).
Položenie základu býva prpľačka - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, zle - urovnať, položiť, KONEČNE DOBRE!!!
Prízemie z borovicových šušiek určené pre chrobač.
Trocha sena vyplní medzierky.
1. poschodie už šlo ako po masle.
To isté, čo na prízemí, len miesto sena šli hobliny.
2. a 3. poschodie ostanú zatiaľ prázdne.
To hlavné - vrch pripravený na osadenie. V ňom sú tri 5-litrové fľaše od oleja vyplnené narezanou trstinou. Každá fľaša má asi 200 dutiniek. Spodná polica bola krátka, tak som ju osadil na dve dlhšie agátové dosky.
Zadnú časť som prekryl sololitovou doskou.
Založenie vrchnej časti. V pozadí hmyzí hrad z paliet.
Pribudli boky, ktoré to všetko spevnili, zadná časť zo sololitu, vrch chráni kus plechu zo strešnej rímsy a hrany vrchnej časti lišty L-profilu.
Celkový pohľad.
2. a 3. poschodie vyplnila trstina viazaná drôtom a predávaná ako trstinový plot. Medzery vo vrchnej časti som už povypĺňal. Vzadu za nádobami sú hobliny (aby tam nekondezovala vodná para) a medzi nádobami trstina dlhá 20 cm.
Paše mali včielky dosť - akurát mi kvitla facélia na vedľajšej lúke.
Vrcholné dielo neskorého včielkizmu pre asi 10 000 včelích bábätiek.

[Akt. známka: 1,56 / Počet hlasov: 9] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog | Informačný e-mailVytlačiť článok
Súvisiace články:
Moje kamarátky včielky 2 (30.04.2017)
Moje kamarátky včielky (19.04.2015)


Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému