pierog.org
Úvod .:. Najčítanejšie .:. Rubriky .:. Ankety .:. Na stiahnutie .:. Odkazy   

Novinky
10.09.2018: Zmena databázy a zvýšenie bezpečnosti
Stránky bežia od septembra na novej databáze a zároveň sa zvýšila ich bezpečnosť použitím SSL certifikátu prechodom na šifrovaný protokol HTTPS.

Anketa
Nedeľnú rozprávku na Regine:

počúvam často (1016 hl.)
 
počúvam občas (707 hl.)
 
nepočúvam (549 hl.)
 
nezaujíma ma to (619 hl.)
 
neviem, čo je Regina (767 hl.)
 

Celkovo hlasovalo: 3658


Tvorba
Piesok (514 kB)
Kamienky (778 kB)
Kameň a tráva (891 kB)

Úvod
Používaním týchto stránok súhlasíte s využitím súborov cookies...............................Kontakt:

Informatika

* Magické pozadie

Vydané dňa 08. 10. 2017

O počítačoch, počítačovej učebni a veľmi slušných žiakoch v nej...

Po smrti môjho kolegu som postupne v celej počítačovej učebni prešiel na operačný systém Windows 7. Základom bola dodávka notebookov v septembri 2014, teda presne pred tromi rokmi. Zvyšné počítače som preinštaloval, ale keďže mali málo pamäte, trápili sa a v sieti si nerozumeli so 64-bitovými notebookmi (problémom bola najmä tlač). Postupne sme ich nahradili repasovanými počítačmi v cene okolo 130,- eur za kus.

Dovtedy sme mávali na pracovnej ploche všelijaké pozadia a žiaci ich neraz menili na svoj obraz. Našli sa tam futbalisti, rýchle autá, zvieratá - obrázky pekné i menej pekné, najčastejšie však zdeformované roztiahnutím na plochu obrazovky. Niektorí žiaci sa v tom priam vyžívali a pri každej návšteve učebne bolo za nimi badať znateľnú stopu v podobe zmien na pracovnej ploche počítačov. Zo začiatku som proti tomu bojoval a vracal zmeny späť, ale neskôr už len útrpne rezignoval.

Hortenzia - Hydrangea - pozadie mojich počítačov v učebni

Krátko po dodaní notebookov som v ponuke operačného systému Windows 7 objavil obrázok kvetu Hortenzie (Hydrangea). Zapáčil sa mi a spravil som pokus - podával som ho na plochu všetkých počítačov v učebni. Dobre si pamätám to ráno, kedy som pozapínal všetky počítače, vysvietil dataprojektorom aj čelnú stenu učebne a každý žiak, čo šiel ráno do školy, sa čudoval tej zeleni. Skoro ráno bolo svetla pomenej, a tak to v nej vyzeralo ako v hlbokom lese.

Na počudovanie, do dnešného dňa sa ani raz nestalo, aby bol niekto v pokušení vymeniť tento obrázok za iný a ja neviem, ako si to vysvetliť. Žeby v tom bol skutočne kus mágie, alebo títo žiaci sú menej zdatní, než ich predchodcovia? Neviem, asi najskôr to bude utešeným pôvabom tohto nežného obrázka a pocitom vrcholnej krásy, ktorý vytvára v súručenstve s inými, navlas rovnakými. A i keď riskujem, že si toto niekto z mojich žiakov prečíta a dostane chuť na zmenu, muselo to zo mňa von, už len ako prostý hold čaru prírody, hoci len virtuálnej.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasov: 2] 1 2 3 4 5
Autor: Anton Pierog | Informačný e-mailVytlačiť článok

Vstup
Užívateľské meno:

Heslo:Registrácia

Fotogaléria


© Anton Pierog, 2008
Vytvorené pomocou phpRS - bezplatného redakčného systému