Data too long for column 'ip' at row 1
Pustil som sa do boja s trávou na technologicky vyššej úrovni. Minulý
týždeň som vyskúšal vyžínač
MTD (made in Mexico). Kúpil som ho v maďarskom Tescu za 1 850 korún a bol prekvapený, ako výborne kosí. Najviac sa
mi páči, že nie je potrebné manipulovať s plynom, voľnobeh si poradí
skoro so všetkým. Štyri hodinky, a mám vzorný poriadok v záhrade i za
plotom, kde to vykášam pravidelne už niekoľko rokov, ale vždy to bola
drina, ktorá vyžadovala aj veľa času.
Okrem toho okopávam. Maliny, ríbezle, stromy... Je to drina a ide to ťažko, je veľmi sucho, po dažďoch je zem tvrdá, odvaľujú sa hrudy, motyka len ťažko preniká hlbšie. Dokonca sa mi pokazili aj hodinky, ktoré šli bez poruchy dvadsať rokov. Odpadla im veľká ručička, čo ma trochu rozladilo. Už mesiac nepršalo a každý deň páli slnko. Ak nenaprší, bude to zlé. Opadáva už lístie zo stromov, najmä z hrabov, ktoré ledva vyrašili.
Tento rok pohnem aj s chatkou. Bude tu prvou chatkou, pretože nikto tu zatiaľ chatku nemá. Pri viniciach, jeden-dva kilometre opodiaľ, nájdete rôzne druhy chatiek, od zrubových po návesy z nákladiakov, ale tá moja...
Mala by byť kópiou otcovej chatky, overenej rokmi, ľahká, rozoberateľná, z
dielcov, ale pôdorysne zväčšená o pol metra na jednej ale radšej na každej strane, čiže
štvorec 2,5 x 2,5 metra s dopredu predĺženou strechou, aby
chránila vstup. Už aj hunt, nádrž na vodu z baníckeho vozíka, mám vyhliadnutý, síce trochu pokrivený, ale roky ma čakajúci zahrabaný v zemi za plotom otcovej záhrady. Zachytí mi vodu zo strechy, nebudem musieť toľko behať ku studni.
Len kde tú chatku umiestniť? Najradšej by som ju dal čo najvyššie, ku cestičke (vodu by som si rozviedol hadicou po pozemku), ale pokojnejšie miesto by bolo dolu, pri plote, resp. za plotom. Neviem, Váhy sa ťažko rozhodujú. A nakoniec, do roka času dosť. Keď sa mi nebude niečo páčiť, rozoberiem ju a premiestnim. Otec ju dokonca onoho času chodil so žiakmi na lešenárskych trubkách prenášať...
Hotovú chatku nekúpim, sú poriadne predražené, nemám na to peniaze a takú, akú máme na Krtíši, som aj tak nikde nevidel. Nuž, pri troche šikovnosti... V lete si pozháňam materiál, narežem dosky, pripravím kovové dielce a betónové kvádre. Do jari drevo preschne a o rok by mala byť chatka hotová. Uvidíme.